Yunanistan Kapıda Vize

Yunanistan Kapıda Vize


Ülkemiz ile Yunanistan arasında geçerli olan bu uygulama sayesinde bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan'ın her adası olmasa da bazı adalarına kapıda vize uygulaması ile giriş yapabiliyor. Bu uygulamaya göre Yunan konsolosluğuna başvurmadan sizden istenen gerekli bazı belgeleri tamamlayarak ülkemizin çeşitli beldelerinden feribotla bu adalara ulaşmanız mümkün oluyor. Uygulama 2012 yılından bu yana tarihleri değişkenlik gösterse de genellikle nisan ayı ile başlayıp ekim ayına kadarki zaman dilimi içerisinde geçerli oluyor. Fakat hemen belirtmeliyiz ki bu tarihler değişkenlik gösterebildiği için her yıl güncelliğini kontrol etmeniz gerekiyor. 2018 yılı için açıklanan resmi tarihler ise 16 Nisan-30 Eylül olarak belirlenmiş. Bu uygulamanın geçerli olduğu ve kapı vizesi ile giriş yapabileceğiniz adaların listesi de şöyle; Samos, Midilli, Sakız, Meis, Rodos ve Kos.

Schengen Vizesi ile Kapı Vizesi Farkı Nedir?

İki vizenin birbirinden farkını kısaca açıklamak gerekiyorsa kapı vizesi en fazla 15 gün süreyle yukarıda belirttiğimiz adaları ziyaret için geçerli ve bu vize ile diğer adaları ya da Schengen ülkelerini ziyaret etmeniz mümkün olmuyor. Ancak eğer elinizde hâlihazırda geçerliliği olan bir Schengen vizeniz mevcutsa o zaman bu adaları rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

2018 Kapı Vizesi Hakkında Unutulmaması Gerekenler

Kapıda vize uygulaması ile bu altı Yunan adasına gitmek istediğiniz takdirde vize belgelerinizi seyahatinizden en az 3 ya da 4 gün öncesine kadar teslim etmenizin yanı sıra bazı durumlarda bu süre bir haftayı da bulabilmektedir. Bu sebeple yine ilk yapmanız gereken belgelerinizi kaç gün öncesinden teslim etmeniz gerektiği hakkında acenteniz ile iletişime geçmektir. Ayrıca eğer pasaportunuzda K.K.T.C giriş-çıkış damgası bulunuyorsa ne yazık ki adalara giriş yapamadığınızı hatırlatmak isteriz.

 

KOLAY VİZE

Yunan Adalarına yaptığımız seferlerde,Yeşil Pasaporta, Gri Pasaporta (Hizmet Pasaportu), Diplomatik Pasaporta veya schengen ülkelerinden herhangi birinde geçerli oturum iznine sahip Türk vatandaşlarımız için vize gerekmemektedir.

Diğer Türk Pasaportu sahiplerine ise "Schengen" vizesi gerekmektedir.

 16 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında Türkiye ve diğer Yunanistan'a vize ihtiyacı olan ülkeler için "Kolaylaştırılmış Kapıda Vize Uygulaması" yapılacaktır. Adalarda bu uygulamadan faydalanmak için gerekli bazı evraklar vardır.  

 

1) VİZE BAŞVURU FORMU

2) 2 ADET BİOMETRİK FOTOĞRAF,

3) NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ,

4) PASAPORT FOTOKOPİSİ (VARSA ESKİ SCHENGEN VİZELERİNİN FOTOKOPİSİ),

5) FİRMAMIZDAN ALINAN GİDİŞ-DÖNÜŞ FERİBOT BİLETİ,

6) 65 € VİZE ÜCRETİ,

7) KONAKLAMALI GİDİLMESİ HALİNDE OTEL REZERVASYON FOTOKOPİSİ.

8)BANKA HESAP HAREKETLERİ DÖKÜMÜ

   (Internet Bankacılığından cıkarılan   döküm yeterlidir.)

9) KREDİ KARTINIZIN  (ÖNYÜZÜ) FOTOKOPİSİ

 

*EVRAKLARIN YOLCU GİDİŞ TARİHİNDEN EN AZ 4 GÜN ÖNCE TARAFIMIZA ULAŞTIRILMASI GEREKLİDİR.

"EVRAKLARIN KARGO İLE GÖNDERİLMESİ HALİNDE 65 EURO VİZE ÜCRETİNİN BERABERİNDE GÖNDERİLMESİ GEREKİR.

RUSYA FEDERASYONU,BELARUS VE UKRAYNA VATANDAŞLARI DA BU UYGULAMADAN FAYDALANABİLİRLERİ

 

Başvuru Formunu Burdan İndire Bilirsiniz

Web
Analytics Made Easy - StatCounter